fbpx
Facon logo hvid

Video og livestreaming

Tegnede eller levende billeder er effektive virkemidler til din markedsføring.

Styr på din videooptagelse eller livestreaming

En lækker præsentationsvideo af din virksomhed?
En personlig covervideo til din hjemmeside eller SoMe?
Informationsvideoer som FAQ på din hjemmeside?
Livestreaming af din koncert, debat, lancering, konference etc., så det når længere ud?

Jesper har styr på lys, lyd, vinkler og ikke mindst teknikken, når du skal have optaget video eller livestreamet dit arrangement. Han tager al udstyret med, når han kommer ud til dig for at filme. Er det en video, står vi gerne for klipning, redigering og AfterEffects, så du får en flot, gennemarbejdet video.

Hop med på video-bølgen nu – for den fortsætter.

Jesper - Indehaver / WordPress ekspert og tekniker
”Informationsvideoerne, vi i fællesskab har produceret, er one of a kind. De har lettet vores support, reduceret de tidskrævende kundeopkald markant og gør vores salgsindsats langt nemmere.”
Finn Sandholm​
Direktør hos MyEnergy​

Forbered dig til din videooptagelse​

Jo mere klar du er, jo nemmere går optagelserne. Derfor anbefaler vi altid, at du har tænkt igennem, hvad der skal siges og gøres i videoen, og hvor vi skal optage. Når vi kommer, kan vi derfra hurtigt se, hvilke specifikke vinkler, der er gode til dine optagelser, evt. komme med flere inputs, og få indstillet både lyd og lys rigtigt. Hvis I har brug for hjælp eller sparring på drejebogen, står vi til rådighed. Vores tekstforfatter kan hjælpe med at slibe budskaberne skarpe, og vores designer kan tænke videoen eller konceptet igennem visuelt. Hvis du har svært ved at huske alt, du skal sige, har vi en teleprompter, så du altid kan huske, hvor du er kommet til, og budskaberne kommer til at flyde.

Vores videoudstyr​

Du har mange muligheder med vores setup. Og skulle der mangle noget, så sig til – vi finder en løsning. I øjeblikket kan vi tilbyde at komme ud med følgende udstyr:

  • 2 hovedkameraer med zoom
  • 3 stationære kameraer
  • 4 rum-mikrofoner
  • 5 trådløse knaphulsmikrofoner
  • 1 trådløs hånd-mikrofon
  • Lydmixer
  • Videomixer til livestream
  • Studielys
  • Mobilt internet – sender live til Facebook eller YouTube
  • Teleprompter

Animationsvideoer og AfterEffects

Optaget video er selvfølgelig ikke den eneste vej. Animationsvideoer med tegnede og animerede figurer er oplagte til at forklare sammenhænge, fra A til B til det gode resultat, dit produkt skaber. Det sender et tydeligt budskab, for illustrationer giver hurtigere, mere intuitiv forståelse, og hvis det er en historie, hjælper det på hukommelsen.

Vi kan skabe unikke illustrationer fra bunden eller finde og købe nogle, som allerede er tegnende – hvis vi kan finde nogen, som passer ind i din røde tråd. Den del vil vi ikke gå på kompromis med.

Hvis du vil have bedre blikfang eller større ståhej i din optagede video eller til en introvideo, bruger vi AfterEffects til at skabe mere blikfang og liv i din video. 

Stil dig foran kameraet – det rykker

Fortæl os om den video, du har brug for. Det kan garanteret lade sig gøre.​​ 
Giv Jesper et kald på 29 64 35 28 eller send os en mail.

Er der mere, du har brug for?

Find det her.

Branding
Branding
Logodesign
Hjemmeside
Serviceaftale
Google Ads
SEO
Tekst
Tryksager
Sociale Medier
Fotografering
Video og animation
Visuel kommunikation

NY HJEMMESIDE?

  • Tilbuddene er mange
  • Det med småt kan være rigtig småt
  • Og så er der det med kemi og mavefornemmelse

 

Få tjeklisten, så du vælger den rigtige leverandør til din hjemmeside.